Hakkımızda

HEM DERS HEM EĞLENCE 

Yeditepe Üniversitesi Lise Yaz Okulunda öğrenciler, liseden sonra yönelebilecekleri ve merak ettikleri meslekleri 13 gün sürecek eğitim ve eğlence dolu bir ortamda yaşıtlarıyla beraber öğrenecekler. Öğrenciler, meslek ve konu hakkındaki bilgileri uygulamalı ve interaktif olarak öğrenecekler. Her gün akademik derslerin yanı sıra, Kanada Waterloo Üniversitesi akademisyenleriyle iki saat İngilizce dersi görecekler.

İş gezileri ile birlikte sosyal sorumluluk kapsamında da gezilere katılacak olan öğrenciler, hafta sonu gezileri, kampüste çeşitli spor ve öğrenci kulüpleri organizasyonları ile zengin bir ortamda eğitimlerini sürdürecekler.   

 Yaz okulumuz; 13 günde 72 saatlik yoğun ve sürükleyici bir programdan oluşuyor.

·       52 saat akademik ders,(32 saat mesleki, 20 saat İngilizce)

·       8 saat ders dışı etkinlik, 

·       12 saat öğrenci kulüpleri görüşmeleri, 

Programımız kapsamında spor turnuvaları, oyunlar, gösteriler, açık hava sinemaları, öğrenci kulüpleri ile tanışma etkinlikleri yer alıyor. 

TARİH: Yaz Okulu 1-13 Temmuz 2018 (13 gün)

KİMLER KATILABİLİR:  Programa tüm lise öğrencileri katılabilir.

Lise Yaz Okulu 2018 için kontenjanımız 50 öğrencidir. 

Neden Yeditepe Lise Yaz Okulu?

Üniversitemiz, İstanbul Eğitim ve Kültür Vakfı (İSTEK) tarafından 4142 sayılı Yasa ile 1996 yılında kurulmuştur. Yükseköğretim yasası çerçevesinde kamu tüzel kişiliği, mali ve idari özerkliği olan bir vakıf üniversitesidir. Türkiye’de bir çok alanda öncü, seçkin, akademik ve yönetim kadroları ile Atatürkçü düşüncelerin ışığında çağdaş, araştırmacı, yenilikçi, iş dünyasının ihtiyaç duyduğu tüm nitelik ve donanıma sahip, teknolojiye hakim, dünya kültürünü tanıyan, öz benliğini güçlendirmiş gençler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Çağdaş akademik program ve uygulamalarıyla bilgi çağına dönük eğitim yapmaktadır.

Yeditepe Üniversitesi akademik faaliyetlerini Diş Hekimliği, Eczacılık, Eğitim, Fen-Edebiyat, Güzel Sanatlar, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, İletişim, Mühendislik, Mimarlık, Sağlık Bilimleri, Ticari Bilimler ve Tıp olmak üzere 13 fakültede, 1 Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulunda 61 lisans, 73, yüksek lisans, 32 doktora programıyla yürütmektedir. Yüksek lisans düzeyinde Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Biyoteknoloji, Eğitim Bilimleri,  Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanında eğitim vermektedir.

Üniversitemizin ana yerleşimi “26 Ağustos Yerleşimi” adını taşımaktadır. Diş Hekimliği Fakültesi dışındaki tüm lisans ve yüksek lisans eğitimi 26 Ağustos Yerleşimi’nde yapılmaktadır. Diş Hekimliği Fakültesi ve Diş Hastanesi Göztepe Bağdat Caddesi üzerinde bulunan binasında eğitim ve hizmet vermektedir. Tıp Fakültesi Hastanesi ise Bostancı E-5 Karayolunun üzerinde 2005-2006 akademik yılından bu yana hizmetlerini sürdürmektedir. Göz Hastalıkları Araştırma ve Uygulama Merkezi ise Balmumcu’da yer almaktadır.

Üniversitemizin öğrenim dili İngilizcedir. İki lisans programımızda Almanca ve Fransızca dillerinde de eğitim verilmektedir. Ayrıca öğrencilere; Almanca, Fransızca, İspanyolca, Rusça, Çince ve Arapça gibi geniş bir yabancı dil seçeneği sunulmaktadır.

Yeditepe Üniversitesi’ni diğer üniversitelerden farklı ve daha tercih edilir kılan en önemli özelliği; 23 bin 311 öğrenciye gerçek anlamda global standartlarda akademik kalite ve kampus olanakları sunmasıdır.

Yurtdışında 750 üniversite ile işbirliği

Üniversitemiz, Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) Kurumsal Değerlendirme Programından ülkemizde ilk geçen vakıf üniversitesi olma özelliğini taşımaktadır. Yeditepe Üniversitesi, Avrupa, Amerika, Rusya ve Uzakdoğu başta olmak üzere dünyanın önde gelen 750 üniversitesi ile işbirliği yapan, Türkiye’de yükseköğretime öncülük eden bir yükseköğretim kurumudur.

Yeditepe Üniversitesi, öğrencilerine Texas Tech, Rochester Institute of Tecnology, University of IIIinois, Loyola, University of North Carolina Wilmington, FH Kiel Uygulamalı Bilimler Ünüversitesi gibi dünyanın önde gelen üniversitelerinde yüksek lisansta çift diploma, çift anadal ve yan dal yapma olanağı sunmaktadır. Halen Yeditepe Üniversitesi’nde 493 çift anadal, 354 yan dal öğrencisi bulunmaktadır. Ayrıca 227 yabancı öğrenci ve benzer sayıda kontenjanla ABD, Kadana, Avrupa (Erasmus– Exchange) Rusya ve Uzak Doğu üniversitelerinde öğrencilerimize  öğrenim görme olanağı sunulmaktadır.

Tüm fakültelerimizde eğitim, ülkemizin en önde gelen öğretim üyelerince sürdürülmektedir. Fakültelerimiz, Türk eğitim sisteminde öğrencilerimizin de yetenekleri sayesinde ön sıralarda yer almaktadır.

Yeditepe Üniversitesi; öğrencilerin eğitim, kültür, sanat, spor ve tüm ihtiyaçlarına cevap verecek donanımda inşa edilmiş “26 Ağustos Yerleşiminde” öğretim yapmaktadır. 26 Ağustos Yerleşimi; İstanbul’un Anadolu Yakası’nda Kayışdağı’nın eteklerinde kendine özgü mimarisi ile 125 bin metrekarelik bir alanda, 223 bin metrekarelik kapalı alana yerleşmiştir. Selçuklu Mimarisinden esinlenerek inşa edilen 26 Ağustos Yerleşimi’nde eğitim binaları ve sosyal tesislerin yanı sıra bu binaları çevreleyen toplam 4.250 öğrenci kapasiteli iki ayrı öğrenci oteli bulunmaktadır. Binaların içine, yüksekliği 22 metreye ulaşan büyük kapılardan girilmekte; bol ışıklı avluları ile tipik Selçuklu Mimarisinden günümüze aktarılan modern mimari özelliklerini taşımaktadır. Binaların dış yüzü, Anadolu’dan getirtilen doğal taşlarla kaplıdır.

Yeditepe Üniversitesi Avrupa, Amerika, Kanada, Uzakdoğu başta olmak üzere dünyanın önde gelen üniversiteleri ile işbirliği yürütmektedir. Yeditepe Üniversitesi ile ABD, Kanada, Çin ve Rusya’da bulunan üniversiteler arasında Öğrenci Değişim Protokolleri ve Memorandum of Understanding anlaşmaları imzalanmıştır. Bu anlaşmalara ek olarak da LLP-Long Life Learning Erasmus programı çerçevesinde Avrupa’daki 726 üniversite ile ikili anlaşmalar imzalanmıştır. Geniş işbirliği ağı sayesinde farklı fakültelerden ve bölümlerden öğrenciler ve öğretim üyeleri yurtdışına giderek eğitim alabilmektedirler. Vakıf üniversiteleri içinde Erasmus ve Exchange ile en fazla yabancı öğrenci değişimi yapan üniversite özelliğimizle de bayrağı elimizde tutmaktayız.

Öğrenci değişim programlarında önemli bir başka konu da kurumlar arasında kredilerin sorunsuz transfer edilmesidir. Avrupa Kredi Transfer Sistem-ECTS Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa’da ve diğer ülkelerde öğrencilerin hareketliliğini kolaylaştırmak ve destek olmak amacı ile geliştirilmiştir. Bu sistem öğrenim başarılarının karşılaştırılması ve ölçülmesine, bir eğitim kurumundan diğerine transfer edilmesine olanak sağlar. Avrupa topluluğu eğitim kalitesini artırmak için üniversitelerarası işbirliğini teşvik etmektedir.

Araştırma Altyapımız

Bilimsel bilgi ve deneyimin, teknoloji ve ekonomik değere dönüşümünü sağlamak amacıyla Üniversite Sanayi işbirliğini geliştirmek ve sürdürülebilir kılmak; bölge sanayisini, gücünü bilim ve teknolojiden alan, yenilikçi, öğrenen, yerel ve global düşünebilen bir yapıya dönüştürmek amacıyla Teknoloji Transfer Ofisi kurulmuştur.

Üniversitemizde 2006 yılından bu yana 136 TÜBİTAK, 18 Avrupa Birliği ve diğer uluslararası kurumlar, 14 Bilim ve Sanayi Bakanlığı - San-Tez destekli proje üretilmiştir. 47 TÜBİTAK, 4 Avrupa Birliği, 3 Bilim ve Sanayi Bakanlığı ve 20 diğer kurumlar olmak üzere 76 tane aktif proje yürütülmektedir. Üniversitemiz bünyesindeki doktora programlarıyla özel sektör ve sanayi işbirliği içerisinde tez çalışmaları sürdürülürken, projelerin ve işbirliklerinin sonucu 17 adet ulusal, 4 adet uluslararası patent belgesi alınmıştır. Alınan patentlerin ticarileştirilme çalışmaları başlamış; üretim safhasına geçilmiştir. Halen başvuru aşamasında olan 60’ı aşkın patent başvurumuz vardır. Üniversitemiz araştırma çıktılarını ticarileştirmek, akademisyen ve öğrencilerimizin şirket kurmaları için teşvik etmek amacıyla Teknopark ve TEKMER araçlarını kurmaya karar vermiş olup; kısa zamanda hayata geçirilecektir.

Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü AR- GE laboratuvarları çerçevesinde arazi ve tarım ıslahına yönelik ürünler, antimikrobiyal ve antiviral özellik taşıyan hijyenik ürünler ile kozmetik ve yara iyileştirici ilaç formülasyonlarının geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Üretime geçilmiş ve piyasaya sürülme aşamasında ürünlerimizden bazıları: Biyolojik Gübre, Topraklarda Mineral Eksikliğini Gideren Ürün,  Tohum dezenfektanı, Antiseptik jel, Yara iyileşmesini hızlandırıcı anti-mikrobiyal bir formülasyon vb.

Yeditepe Üniversitesi Kozmetik Araştırma ve Üretim Birimi, kişisel bakım kozmetik ürünleri ve temizlik kimyasalları (Krem, Şampuan, Masaj Yağları, vb. temizlik ürünleri) üretimi konularında Ar- Ge faaliyetleri yürütmekte ve markalaşarak piyasa ticari ürünler sunmaktadır.

Üniversitemizde tüm öğrencilerine açık seçmeli ders olarak verilen Girişimcilik dersi; KOSGEB’in Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi müfredatı ile uyumlu (akredite) hale getirilmiştir. Bu dersi alan ve başarıyla bitiren öğrencilerimizin iş planlarına istinaden KOSGEB tarafından verilen Yeni Girişimci Desteğinden faydalanma hakkı elde etmeleri sağlanmıştır.

Öğrenci ve akademisyenlerimiz için, “Girişimcilik Kuluçka Merkezi” projesi planlanmıştır. SAP Türkiye E-Student Academy İşbirliği yapılmıştır.  Gelecek Merkezimiz, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın katkılarıyla kurulmuş; Türkiye’nin ilk “Gelecek Merkezini” olma özelliğini taşımaktadır. Gelecek Merkezi, kişilerin ve/veya organizasyonların (kamu, özel sektör, STK) normal, rutin düşünme ve hareket pratiklerinin dışarısına çıkarak yenilikçi fikir ve uygulama geliştirmelerine olanak sağlayan özel olarak tasarlanmış mekandır. Avrupa’da var olan gelecek merkezleri, 6. Çerçeve Programı kapsamındaki programlardan bir tanesi olan Specific Support Action kapsamında OpenFutures projesi ile incelenmiş; elde edilen sonuçların kullanılması ve yaygınlaştırılması ile Avrupa’da 40’ın üzerinde Gelecek Merkezi kurulmuştur. Bu merkezlerin temel fonksiyonu yaratıcı kişiler ve/veya organizasyonların kendi içlerinde ve/veya diğer sektörlerle işbirliği yapmasını kolaylaştırarak/sağlayarak; ilgili tarafların aşağıda belirtilen alanlarda gelişmesine katkı sağlamaktadır:

Ar-Ge ve Analiz Merkez Laboratuvarımız, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı onaylı; Toprak-Toprak Düzenleyiciler, Bitki ve Su Analizleri, Kozmetik Analizleri, Ar&Ge Analizleri ile son teknoloji cihaz ve ekipman donanımına sahip olup endüstriye hizmet vermektedir.

HEM DERS HEM EĞLENCE

Yeditepe Üniversitesi Lise Yaz Okulunda öğrenciler, liseden sonra yönelebilecekleri ve merak ettikleri meslekleri 13 gün sürecek eğitim ve eğlence dolu bir ortamda yaşıtlarıyla beraber öğrenecekler. Öğrenciler, meslek ve konu hakkındaki bilgileri uygulamalı ve interaktif olarak öğrenecekler. Her gün akademik derslerin yanı sıra, Kanada Waterloo Üniversitesi akademisyenleriyle iki saat İngilizce dersi görecekler. İş gezileri ile birlikte sosyal sorumluluk kapsamında da gezilere katılacak olan öğrenciler, hafta sonu gezileri, kampüste çeşitli spor ve öğrenci kulüpleri organizasyonları ile zengin bir ortamda eğitimlerini sürdürecekler.